Fandom

Fandom

Fandom to społeczność fanów aktywnie uczestniczących w spotkaniach, dyskusjach na temat danego wykonawcy, książki czy kreskówki. Z fandomami związane są kluby fanowskie i konwenty (na przykład fantastyki). W tych pierwszych biorą udział bardzo zaangażowani fani, którzy regularnie spotykają się, by podyskutować na temat swojego ulubieńca. Konwenty to zwykle kilkudniowe imprezy, które odbywają się zwykle na terenie szkół (zamkniętych z powodu ferii, wakacji, lub po prostu z powodu weekendu).

Odbywają się na nich panele dyskusyjne, gdzie fani mogą poszerzać wiedzę, a także cosplaye, podczas których można pochwalić się stylizacją nawiązującą do danego filmu czy książki. Nierzadko organizowane są też inne konkursy z atrakcyjnymi nagrodami, a także warsztaty, podczas których możemy nauczyć się wielu ciekawych umiejętności. Konwenty to doskonała okazja żeby poznać ludzi interesujących się tym, co my, podyskutować z nimi i wymienić zdobytą wiedzą.

Najpopularniejsze fandomy to te zrzeszające miłośników kreskówek (np. Bronies/Pegasisters – miłośnicy kucyków Pony i kucyków w ogóle), seriali (np. Whovianie – miłośnicy serialu Doctor Who), otaku – zrzeszające fanów mangi, anime i kultury japońskiej, a także fandomy zespołów (directioners – fani zespołu One Direction).

– autor artykułu