Kibice

Kibice

Kibic interesuje się konkretną dyscypliną sportu, wspiera wybraną drużynę sportową lub sportowca. Uczestniczy on w turniejach, zawodach i występach sportowych. Kibice śledzą wyniki danych sportowców, a także wszelkie zmiany w składzie. Interesują się historią ukochanego klubu a także życiorysem konkretnego sportowca. Mogą się spotykać i kibicować w klubach kibica, które zrzeszają fanów danej dyscypliny czy też konkretnej drużyny.

Zaangażowanie i wierność drużynie może prowadzić do sytuacji skrajnych, gdzie fani jednej drużyny konkurują z fanami drugiej. W Polsce dyscypliną cieszącą się największym zainteresowaniem jest piłka nożna. Kibice dopingują piłkarzy podczas spotkań, przynoszą ze sobą rekwizyty, malują twarze zgodnie z barwami zespołu. Od popularności sportu zależą wyniki, jakie w nim osiągamy. Gdyby nie wspaniałe wyniki Adama Małysza nie mielibyśmy dziś tylu fanów skoków narciarskich. Możliwe, że za kilkadziesiąt lat ta dyscyplina nie będzie już tak naturalna, a wszyscy będą śledzili postępy innego sportowca, w zupełnie innej dziedzinie sportowej. Z kibiców wspierających swoją drużynę i przeżywających każdy sukces czy porażkę wykształciła się subkultura kiboli. Tych ostatnich charakteryzuje agresywne zachowanie, fanatyczne uwielbienie swojej drużyny, walki (użycie przemocy) względem kibiców drużyn przeciwnych.

Kibicowanie pozwala ludziom jednoczyć się ze sobą i przeżywać pozytywne emocje, których składnikiem nie powinna być agresja dla przeciwnika.

– autor artykułu